Společenská odpovědnost organizací

Společenská odpovědnost organizací

Informační odvětví portálu

Společenská odpovědnost organizací představuje dobrovolný závazek organizace zohledňovat při svém rozhodování a každodenních činnostech potřeby svých zainteresovaných stran. Jedná se o odpovědnost organizace za minimalizaci/odstranění skutečných i potenciálních negativních sociálních, ekonomických a environmentálních dopadů rozhodnutí a činností organizace na společnost a životní prostředí.

Společenskou odpovědnost organizací je proto nutné vnímat jako komplexní průřezovou problematiku, která se dotýká širokého spektra aspektů, ovlivňuje a usměrňuje téměř všechny procesy a činnosti organizací uplatňovaného systému managementu. Témata a kritéria společenské odpovědnosti implementovaná v rámci systému managementu organizací veřejného a soukromého sektoru vymezují jeho subsystém, systém managementu společenské odpovědnosti, který má vždy následující prvky:

  • Celkové nasměrování – odpovědnost organizace za dopady svých rozhodnutí, za dopady následných aktivit v oblasti ekonomické, sociální a environmentální dovnitř i navenek (People, Profit, Planet).
  • Principy – každá oblast (pilíř společenské odpovědnosti) má identifikované své principy.
  • 17 cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs).

V současnosti není systém managementu společenské odpovědnosti jednoznačně definován, existují různorodé přístupy, které mají společnou základní filosofii a záměry:

  • CSR = (Corporate Social Responsibility) – společenská odpovědnost korporací (firem).
  • RBC = (Responsibility Bussines Conduct) – odpovědné podnikání.
  • Sustainability management = management udržitelnosti.
  • ESG = Environmental and Social Governance (environmentální a sociální správa organizace) apod.

Společenská odpovědnost má dobrovolný charakter a zahrnuje ty činnosti, které organizace realizuje nad rámec zákonných povinností, ať již ve vztahu ke svým zaměstnancům, nebo ke společnosti a životnímu prostředí. Smyslem společenské odpovědnosti je přispívat k udržitelnému rozvoji celé organizace i společnosti. Stát šíření koncepce společenské odpovědnosti napomáhá tím, že vytváří odpovídající podmínky pro jeho rozšíření, přispívá k jeho propagaci a nadále bude podporovat společensky odpovědné aktivity: certifikace systémů managementu (SA8000 Social Accountability, AA 1000 Sustainability Assurance, IQNet SR 10 Social Responsibility Management Systems i ČSN 01 0391 Systém managementu společenské odpovědnosti organizací apod.), oceňování organizací za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj (Národní cena ČR za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj, Cena hejtmana za společenskou odpovědnost), využívání kriteriálního Modelu EFQM v organizacích apod.

V České republice stát systém managementu společenské odpovědnosti výrazně nereguluje, ale udržuje jej v rovině dobrovolnosti. Národním gestorem systému managementu společenské odpovědnosti je od roku 2013 Ministerstvo průmyslu a obchodu. Při MPO byla také zřízena Rada kvality ČR, poradní a iniciační orgán vlády ČR, která mj. usměrňuje chování organizací v ČR k uplatňování systematického přístupu k řešení problematiky kvality provázený společensky odpovědným a udržitelným chováním. Společenská odpovědnost je součástí strategických záměrů Rady kvality ČR od roku 2006.

MPO je hlavním subjektem, který zajišťuje propagaci a koordinaci aktivit v oblasti společenské odpovědnosti firem (CSR – Corporate Social Responsibility) na národní úrovni. MPO je národním gestorem pro CSR od roku 2013.

Pro efektivnější koordinaci aktivit v oblasti společenské odpovědnosti byla Radou kvality ČR v roce 2008 ustavena odborná sekce Rady kvality ČR „Společenská odpovědnost organizací“. V letech 2015 a 2024 na základě usnesení Rady kvality ČR došlo k reorganizaci této sekce. S ohledem na rozvoj problematiky udržitelného rozvoje se rozšířila její působnost a revitalizovala členská základna. V současné době nese odborná sekce Rady kvality ČR název „Vzdělávání, kvalita a udržitelný rozvoj“. Posláním této odborné sekce je podporovat, usměrňovat a koordinovat koncepci společenské odpovědnosti a udržitelného rozvoje v ČR.

Vedle MPO se na rozvoji a propagaci společenské odpovědnosti v ČR podílejí i nevládní organizace, např. Asociace společenské odpovědnosti, Business Leaders Forum, Byznys pro společnost, Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj.

Národní cena ČR za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj

Model EFQM

Oficiální portál
rady kvality ČR
Registrace k newsletteru proběhla úspěšně.
Oficiální portál
rady kvality ČR
Registrace selhala. Prosím, zopakujte akci.